Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w Borku

W dniu 21 sierpnia 2018 r. w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, przy współudziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bochni, zorganizowali zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży wypoczywających w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ na terenie CAW  BOREK dużą popularnością w słoneczne dni cieszy się lokalne kąpielisko. W spotkaniu z bocheńskimi strażakami i policjantami  uczestniczyło ponad 100 dzieci, które spędzały wakacje na terenie Centrum . Głównym tematem poruszanym podczas spotkania było bezpieczeństwo nad wodą, ale tematykę pogadanki z uczestnikami wypoczynku rozszerzono o zagadnienia związane z bezpieczeństwem podczas niebezpiecznych zjawisk pogodowych.  Na początku zajęć omówione zostały zasady bezpieczeństwa na akwenach wodnych, szeroko omówiono także niebezpieczne zachowania korzystających z tej formy wypoczynku. W ramach prowadzonych zajęć młodzież mogła zapoznać się z elementami sprzętu do ratownictwa wodnego, zasadami postępowania w przypadku zauważenia osoby tonącej oraz nauczyć się udzielania pomocy tonącym pod okiem wykwalifikowanego strażaka – ratownika medycznego.

Bocheńscy funkcjonariusze Policji swoim wystąpieniem objęli wiele aspektów bezpieczeństwa podczas wakacji, między innymi bezpieczeństwo „w sieci” oraz zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych.

Przy dużym zainteresowaniu zajęciami, na koniec rozpropagowano wśród młodzieży i opiekunów materiały edukacyjne.  Pobyt na terenie CAW  BOREK w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zakończono zaproszeniem młodzieży do skorzystania z zajęć realizowanych w sali edukacyjnej „Ognik” na terenie  KP PSP w Bochni.

Akcja na terenie CAW  BOREK była także doskonałą okazją do zapoznania się bocheńskich strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z charakterystyką i wyposażeniem kąpieliska oraz przećwiczenia możliwych scenariuszy działań z zakresu ratownictwa wodnego. Była także formą doskonalenia  sprawiania i użycia sprzętu ratowniczego oraz współpracy z obsługą akwenu i służbami.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, oprócz akwenu na terenie CAW BOREK, bocheńscy strażacy w okresie przedwakacyjnym dokonali rozpoznania operacyjno – prewencyjnego na pozostałych strzeżonych kąpieliskach zlokalizowanych na terenie powiatu bocheńskiego, tj.: zalew rekreacyjny w Łapanowie, basen odkryty w Nowym Wiśniczu – Leksandrowej i Łąkcie Górnej.

Tekst: mł. bryg. Witold Sajak

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Bochni