Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Strażacy z OSP Zbydniów ratują życie kobiecie na pikniku rodzinnym

17 czerwca 2018r. w miejscowości Zbydniów w powiecie bocheńskim przy Szkole Podstawowej miał miejsce „PIKNIK RODZINNY”, którego całkowity dochód został przeznaczony na cele szkoły.

Na pikniku było przygotowanych  wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, nie mogło również zabraknąć atrakcji strażackich przygotowanych przez miejscową jednostką OSP Zbydniów. Po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły i strażaków, zagrał profesjonalny zespół muzyczny, który umilał beztroskie spędzanie czasu. Wówczas doszło do tragedii,  podczas jednego z tańców przytomność straciła kobieta, natychmiast z pomocą ruszyli druhowie z OSP Zbydniów: dh Tomasz Pruchnik, dh Mateusz Pruchnik, dh Kazimierz Hejmo, dh Jakub Pastuszak, którzy na wyposażeniu swojej jednostki posiadają  kompletny zestaw PSP R1 (torba + deska ortopedyczna) oraz Defibrylator AED sfinansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości pozyskany w 2017r. Po wykonaniu oceny osoby poszkodowanej okazało się że kobieta nie oddycha. Bezzwłocznie przystąpiono do resuscytacji krążeniowo oddechowej  z wykorzystaniem worka samorozprężalnego maseczki tlenowej z rezerwuarem i odpowiednim przepływie tlenu. W trakcie prowadzenia RKO osoba poszkodowana została zaopatrzona w gotowy do użycia  zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator – AED). Po analizie  rytmu pracy serca przez AED osoby poszkodowanej – informacja głosowa z AED wstrząs zalecany i wyładowaniu, kobieta odzyskała czynności życiowe. Po chwili na miejscu pojawił się ZRM, któremu została przekazana osoba poszkodowana nieprzytomna ale z zachowanymi funkcjami życiowymi.  Kobieta po kilku dniach spędzonych w szpitalu wróciła do domu.

Interwencja strażaków z OSP Zbydniów jest drugą akcją w ostatnich latach przy, której strażacy z powiatu bocheńskiego uratowali ludzkie życie przy pomocy AED.  W 2012r.   strażacy z JRG Bochnia podczas zdarzenia w miejscowości Borek przeprowadzili również skuteczną defibrylację po której czynności życiowe odzyskał mężczyzna.

 

Opracowanie:  asp. sztab. Grzegorz Gac KP PSP w Bochni; dh Tomasz Pruchnik OSP Zbydniów

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Bochni, archiwum OSP Zbydniów

Zdjęcie: archiwum OSP Zbydniów
Zdjęcie: archiwum OSP Zbydniów

Zdjęcie: archiwum KP PSP Bochnia