Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Powiatowe Ćwiczenia Taktyczno-Bojowe o kryptonimie „LAS 2017”.

W dniu 22 września 2017 r. odbyły się na kompleksie leśnym Kolanów w Leśnictwie Chrostowa   Powiatowe Ćwiczenia Taktyczno-Bojowe  o kryptonimie „LAS 2017”. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Bochni oraz Nadleśnictwo Brzesko. Ogólny scenariusz działań ratowniczo-gaśniczych zakładał , że dyżurny  straży pożarnej otrzymuje informację   z Nadleśnictwa Brzesko, że jego pracownicy zauważyli dym na terenie leśnictwa Chrostowa w kompleksie „Kolanów” i udają się tam w celu sprawdzenia sytuacji. Pracownik Nadleśnictwa Brzesko podkreśla, że Lasy Państwowe nie prowadzą tam żadnych prac, a zadymienie jest silne i widoczne z daleka.

Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia pracownicy leśnictwa napotykają samochód, który uderzył w drzewo a w środku znajdują się 2 osoby. Pracownicy nie mogą otworzyć drzwi a osoby poszkodowane są nieprzytomne. Pracownicy nadleśnictwa Brzesko przekazują informację, że oprócz prawdopodobnego pożaru do w/w wypadku a w aucie znajdują się kanistry na paliwo i czuć zapach benzyny.

Podczas ćwiczeń prowadzono działania w zakresie ratownictwa technicznego związane z wypadkiem samochodowym, głównym elementem były jednak działania związane z pożarem lasu obejmującym obszar około 0,5 ha. W związku z koniecznością podawania dużych ilości wody na duże odległości, konieczne było zadysponowanie wszystkich sił i środków Komendy Powiatowej PSP w Bochni, jak również wszystkich jednostek OSP w Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 2 spoza KSRG. W pracach sztabu, jak również w działaniach wspomagających brały udział ponadto: Wydział Spraw Społecznych
i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bochni, Wydział Ogólny i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego
w Bochni, Urząd Gminy w Bochni, Policja, Państwowe Ratownictwo  Medyczne. Łącznie  w ćwiczeniach udział wzięło 26 zastępów straży pożarnej oraz   162   strażaków. Jako źródło wody do celów gaśniczych wykorzystywano staw w m. Kopaliny, który jest przystosowany do poboru wody przez wozy straży pożarnej.

Ćwiczenia były oceniane przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej PSP  w Krakowie, ponadto ćwiczenia osobiście wizytował Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak.  Oceniający stwierdzili, że osiągnięto zamierzone cele taktyczne, przetestowano i sprawdzono sprzęt pożarniczy, sprawdzono istniejące procedury oraz zasady prowadzenia działań ratowniczych na kompleksach leśnych, ponadto doskonalono zasady współpracy ze służbami współdziałającymi oraz zarządzaniem kryzysowym.